top of page

תפוסים-תפוסות: קשיים בזוגיות להט"בית

ג'וש בחר לבוש שלא יסגיר את זהותו בפני משפחת בן זוגו, תום לא הייתה מסוגלת להחזיק ידיים עם בת זוגה בפומבי אחרי רצח שירה בנקי | זוגיות היא עוד נדבך שבו חברי וחברות קהילת הלהט"ב סובלים מקשיים ייחודיים | מנין הבעיות הללו נובעות וכיצד טיפול זוגי בקליניקות הלהט"ביות יכול לסייע?

כל זוג המבקש לקיים חיים משותפים לאורך זמן מגלה כי בחלוף ההתאהבות, מזמנת הזוגיות מפגש עם האתגר למצוא דרך משותפת להיות יחד. משברים אישיים, חוסר התמודדות עם סוגיות של מיניות, אינטימיות ומחויבות וכן שינויים ביחסים הקשורים למעבר לחיים משותפים, למיסוד הקשר או להקמת המשפחה, הם רק דוגמאות לקשיים שבעקבותיהם זוגות פונים, על פי רוב, לטיפול משותף.

בנוסף לכל אלה, זוגות על הקשת הלהט"בית עשויים להתמודד עם שאלות וקשיים נוספים. "מול המודל ההטרונורמטיבי השכיח, אליו אנו נולדים, נדרש כל זוג למצוא ולהמציא לעצמו מודל משלו לזוגיות", מסבירה שלי נתן, מנהלת הקליניקה הלהט"בית לטיפול ולייעוץ.

"זוגיות להט"בית מזמנת התמודדות הן עם שאלות הנוגעות בהרכב הזוגיות, והן בדינמיקה הנובעת מכך, למשל חלוקת התפקידים בזוגיות ושאלת המונוגמיה למול מערכת יחסים פתוחה", מוסיף אסף בבס, פסיכולוג קליני ומטפל זוגי בקליניקה הלהט"בית בתל אביב. "בנוסף עולים קשיים מהחיים בחברה המאופיינת בהיעדר קבלה חברתית, משמרנות ועד הומופוביה. היעדר זה יכול לבוא לידי ביטוי ביחסים עם משפחת המוצא ובהתמודדות עם הזוגיות מוץ לארון".

"ככל שתהיה יותר קבלה, ככה יתאפשרו יותר מודלים להט"ביים"

שי ברמסון (30), חבר הוועד המנהל של האגודה, משתף מחווייתו האישית על הקושי שביצירת מערכות יחסים בקהילה. "ברגע שאתה מזהה את עצמך כלהט"ב, חוויית ההיכרות הראשונה שלך עם הקהילה היא הרבה פעמים אפליקציות ההיכרויות למיניהן והמסיבות, ולאו דווקא סביבות בריאות יותר כמו 'איגי'. ברגע שאתה מסתכל ב'אטרף' ורואה את כל ה'קוביות' של האנשים, הביטויים המיניים ואווירת 'שוק הבשר', אתה יכול בקלות רבה לאבד אמון בהיתכנות של זוגיות להט"בית", הוא מעיד.

הפתרון בעיניו הוא חברתי: "ככל שתהיה יותר קבלה של הקהילה בחברה ויותר הכרה בזכויות של משפחות חד-מיניות, כך יתאפשרו יותר מודלים משפחתיים וזוגיים להט"ביים".

שי, שמגיע מרקע דתי וכיום מגדיר את עצמו כיוצא בשאלה, מעיד ממבט ראשון על חוויית ההסתרה של הזוגיות שאיתה מתמודדים להט"בים רבים נוספים. "המשפחה שלי לא ידעה שום דבר על מערכות היחסים הראשונות שלי, וגם לא החברים. זה לא משהו שאתה מספר עליו כל-כך בסביבה שבה זה נחשב חריג". גם ג'וש (שם בדוי) מספר על חוויית ההסתרה שאיתה הוא מתמודד במערכת היחסים הנוכחית שבה הוא נמצא.

"בן הזוג שלי לא רצה לספר לרוב בני המשפחה שלו מה טיב מערכת היחסים שלנו, ולכן הוא הציג אותי בפניהם כידיד", מספר ג'וש. "זאת תחושה לא נוחה כשכל דבר שאתה עושה או אומר יכול 'להסגיר' אותך והייתי צריך להיות מאוד מודע להתנהגות שלי לידם. באותו בוקר החלטתי להחליף בגדים כדי שלא אראה 'הומו מדי'. מצד אחד אני מבין אותו, אבל מצד שני התחושה היא שמתביישים אחד בשני. מן הסתם זה לא היה ככה אם היינו בן ובת".

עניין נוסף שעומד על הפרק הוא מערכת יחסים מונוגמית מול מערכות יחסים פתוחות, המקובלות בקרב חלק מהזוגות בקהילה. ג'וש מספר שמההתחלה הוא רצה מערכת יחסים מונוגמית ועל-אף שבן זוגו נטה למערכת יחסים פתוחה, הם הגיעו להסכמה. "כמו כל זוג, יש לנו גם את הבעיות שלנו שהן לאו דווקא ייחודיות ללהט"בים", הוא מחדד.

תום (שם בדוי), הנמצאת כיום בזוגיות עם אישה, מספרת: "לא משנה כמה אני ליברלית, לא משנה כמה בת הזוג שלי ואני מחוץ לארון, אני תמיד אהסס להתנשק איתה ברחוב, ובמקרה ואחליט שכן, בסוף הנשיקה אסתכל לצדדים כדי לוודא שאין מבטים עוינים. רק לאחרונה היא נישקה אותי ולא יכולתי שלא לחשוב על מי שלידנו ולתהות אם הוא בוהה". תום הייתה עדה להירצחה של שירה בנקי ז"ל במצעד הגאווה בירושלים לפני שנתיים בידי ישי שליסל, ומאז הפחד רק גדל. "מאותו הרגע לא יכולתי ללכת עם בת הזוג שלי לשעבר עם ידיים שלובות ברחוב".

טיפול זוגי במסגרת הקליניקה הלהט"בית

במסגרת הקליניקה הלהט"בית, מציעה האגודה טיפול זוגי לזוגות מהקהילה. בטיפול מבקשים לסייע לכל זוג ליצור שיח חדש ושונה בין בני/בנות הזוג, בו מתאפשר ביטוי לכל אחד מהצדדים ובירור של מה שיוצר קושי וסבל בזוגיות. זאת על-מנת לסייע לכל שניים/שתיים למצוא את הדרך הייחודית להם/ן להיות זוג.

לפנייה לקליניקה היכנסו ל: https://www.lgbt.org.il/clinic

האגודה #כאןבשבילך

bottom of page