תעודת חיים משותפים ללהט"ב- הבחירה הנכונה

בישראל של 2019 חי ציבור שלם של אזרחים ואזרחיות שלא ניתנת לו מהמדינה אף דרך חוקית לקבל הכרה חוקית בזוגיות. מצב אבסורדי שכזה מדגיש את הצורך המהותי להעניק אלטרנטיבה אזרחית הולמת למסד את היחסים שלא דרך הרבנות, אותה דרישה שעולה גם מצד זוגות הטרוסקסואלים שמאסו בממסד הרבנות ושבוחרים מתוך השקפה להינשא בדרך אישית משלהם, או לא להינשא ופשוט לחיות את חייהם יחד, ובכך מוכיחים שהחתונה ההלכתית כבר איננה ברירת המחדל של זוגות בישראל. בדיוק לשם כך נועדה תעודת החיים המשותפים ללהט"ב- מיזם משותף שהושק לפני כחודש ביוזמה משותפת של ארגון הוויה (ישראל חופשית) והאגודה למען הלהט"ב.


למעשה, רעיון התעודה איננו חדש. ארגון הוויה השיק תעודת חיים משותפים כבר ביוני 2016 עבור זוגות חד מיניים ודו מיניים כאחד, ומאז כבר מאות זוגות הנפיקו אותה במקביל לחתימה על תצהיר חיים משותפים. אם כך, עולה השאלה הלגיטימית- מדוע יש צורך בתעודת ייחודית עבור זוגות מקהילה הגאה? ראשית, הכנסות התעודה הולכות לקידום מאבק הקהילה ולפעילות האגודה וישראל חופשית. מעבר לכך, בנוסף לקריאה הכוללת לנישואים חוקיים שלא דרך הרבנות, יש בצעד שכזה עליית מדרגה במאבק הלהט"בי לשוויון זכויות ולאפשרות החוקית של הציבור הלהט"בי להינשא. כאמור, המצב הנוכחי טומן בחובו בעייתיות חמורה עוד יותר עבור קהילת הלהט"ב, משום שבניגוד לאלו שבוחרים ובוחרות בנישואים אזרחיים מבחינה אידאולוגית, חברי הקהילה לא מקבלים כיום אף דרך חוקית להינשא. לאור כך עולה הצורך לחדד ולמקד את האקט המחאתי, כאשר המטרה בתעודה ייחודית שכזו היא לעודד את חברי וחברות הקהילה לקבוע עובדות בשטח ולהעלות את המודעות לנושא הלהט"ב בפרט. ועדיין- אין ספק שהמאבק הכולל לנישואים אזרחיים, בין אם לזוגות מהקהילה ובין אם לא, הוא משותף.
“זהו רק צעד אחד במאבק" מספרת ענבר מארגון הוויה, "אין ספק שזהו לא היעד, ואנחנו נמשיך במאבק עד שתהיה חלופה אזרחית ראויה וחוקית לנישואים ההלכתיים. אך בכל זאת, התעודה הזו מהווה הצהרה נחרצת לכך שזוגות בישראל דורשים דרך אחרת למסד את הקשר ביניהם". זו בעצם הצורה החלופית המקסימלית שמתאפשרת כיום מבחינה חוקית למיסוד זוגיות חד-מינית. מבחינה סימבולית, צעד שכזה יכול להיות שווה ערך לחתונה לכל עניין ודבר, וזוגות מסוימים אף רואים במעמד ההנפקה מין טקס משל עצמו.

מה שחשוב לא פחות הוא האמירה המחאתית שיש בצעד שכזה. "מי שהפך את החתונות לעניין פוליטי, מקבל כעת את החתונות בתור אקטיביזם" טוענת ענבר, "ככה נראה מאבק- החתונה הפכה לאקט מחאתי ולצורת מאבק יצירתית". הבחירה לא לשבת בחיבוק ידיים ולא לקבל את המציאות כפי שהיא, אלא ליצור בעצמנו ובשביל עצמנו דרך למסד את היחסים, אם תרצה המדינה ואם לא, היא צעד חשוב בדרך לשוויון ולאפשרות החוקית שלנו, בני ובנות זוג מהציבור הלהט"בי, להתחתן מבחינה חוקית.


חשוב להדגיש שמעבר להיותה אקט מחאתי, יש חשיבות מהותית לתוקף שנותנת תעודה שכזו עבור בני או בנות הזוג. "משמעות התעודה היא שאתם.ן מקיימים.ות חיים משותפים ושאתם.ן זוג לכל דבר, בעוד שהמסגרת המשפטית מנותקת מהרבנות." מספרת רחלי מהמחלקה המשפטית של האגודה. "חתימה על תצהיר חיים משותפים נעשית בליווי עו"ד מוסמך ומעניקה לזוג סטטוס משפטי של "ידועים בציבור". התעודה מוכרת בחלק מהמשרדים ומהגופים הממשלתיים כמו מחיר למשתכן וביטוח לאומי, ותשרת אתכם.ן בהליכים אל מול רשויות ובתי עסק (בנקים, בתי ספר, גני ילדים וכד') במטרה להוכיח שאתם.ן זוג למרות שבתעודות הזהות אינכם.ן רשומים.ות כנשואים.ות."