חתונה גאה בדנמרק

חתונה אזרחית בחו"ל מהווה אופציה לזוגות ישראלים אשר מוצאים את עצמם עומדים בפני החוק הישראלי מבלי יכולת להינשא. כיום אין דרך חוקית שבה בני זוג יכולים להתחתן בחתונה אזרחית בארץ.
אם אין חתונה אזרחית בארץ, מה אפשר לעשות?

אפשרות אחת היא לא להתחתן. בגלל שכיחות תופעת מסורבי החיתון בארץ נוצר מעמד ביניים חוקי הידוע כ”ידועים.ות בציבור“. ידועים.ות בציבור הם זוגות שמקיימים משק בית משותף, חיים יחד תחת קורת גג אחת ומוכרים בציבור כבני או בנות זוג.

לזוגות המוגדרים כידועים בציבור זכויות כמעט זהות לאלו של זוג נשוי בזכות שכיחות התופעה וריבוי פסקי הדין התקדימיים אשר קיבעו את המעמד המיוחד.


למרות זאת, בני או בנות זוג להט"בים נבדלים באופן משמעותי מזוגות אחרים בשוני הנוגע לאימוץ ילדים, פונדקאות ונושאים אחרים הקשורים בילדים. בעיה נוספת, הכרוכה במעמד הידועים בציבור היא העובדה כי המעמד מעומעם – בכל ערכאה יש להוכיח מחדש את המעמד על מנת לזכות בזכויות, והוכחת המעמד איננה עניין בירוקרטי אלא נתון לשיקול דעת והרצון הטוב של האחראי.


אפשרות נוספת היא לנסוע לחו”ל ולהתחתן בנישואים אזרחיים שם. כאשר בני או בנות זוג נישאים בנישואים אזרחיים בחו”ל הם יכולים לדרוש מפקיד משרד הפנים שירשום אותם כנשואים בתעודת הזהות. רישום זה, גם אם אין לו תמיד תוקף חוקי כזה שמדינת ישראל מכירה בו הוא חשוב לזוגות רבים וכן מוריד את כמות השאלות וההסגות ביחס למערכת היחסים בין בני הזוג.


מרבית הזוגות המתחתנים בחו”ל בוחרים בקפריסין: מדינה קרובה אשר מאפשרת לזרים להינשא בתחומה בקלות יחסית. הבעיה עבור זוגות להט"בים היא שקפריסין עצמה אינה מאפשרת נישואים חד מיניים אלא רק איחוד אזרחי. איחוד אזרחי דומה במהותו לנישואים, ומבחינת קפריסין אין הבדל של ממש בינם, אבל מבחינת מדינת ישראל רישום של איחוד אזרחי אינו מקנה זכות להירשם כזוג נשוי בתעודת הזהות.


אם לא בקפריסין אז איפה כן?

זוגות להט"בים יכולים להינשא בכל מדינה בעולם המכירה בנישואים גאים, במידה והם מורשים להתחתן באותה המדינה. כיום ישנן 26 מדינות ברחבי העולם המכירות בנישואים גאים אולם רק חמש מדינות המאפשרות לזוגות גאים זרים להתחתן בהן. חמשת המדינות בהן זוגות גאים יכולים להתחתן הן: פורטוגל, קנדה, ארה”ב אנגליה ודנמרק.

פתרון קנדה או ארה”ב הוא פתרון יקר, כרטיסי הטיסה בלבד יכולים להגיע ל-700$ כאשר מוכנים להתפשר על זמן הטיסה ומספר עצירות הביניים ועד לכ-1400$ לטיסות ישירות.

אנגליה גם היא אינה זולה במיוחד והליך הוצאת הוויזה המיוחדת לנישואין עלול להיות ארוך, מסורבל ויקר. החיים בפורטוגל פשוטים יותר אבל רצוי להצטייד בעורך דין מקומי כדי להימנע מסיבוכים וכדי להבין על מה מדברים וחותמים ואילו בדנמרק ידידותיים יותר וישמחו להתנהל מול