דיני משפחההקמת זוגיות

קיים בלבול רב מאחר ואין תקנות או חוקים מסודרים ההתבססות היא על הלכות שנפסקו בביהמ"ש, על כן אנשים נאלצים מחויבים לקחת אחריות ולחתום על הסכמים אשר יגנו עליהם ,על הזוגיות שלהם ועל הזכויות שלהם.

כיום, המדינה לא מאשרת נישואים אזרחיים בכלל ובפרט נישואים חד מיניים. ניתן להנשא בחו"ל במספר מצומצם של מדינות ולאחר מכן להרשם במשרד הפנים כנשואים. יש לציין כי המדינה מאפשרת את הרישום של הנישואים אך לא מכירה בקיומם.


איך אפשר להיות ידועים בציבור?

אין סטטוס של ידועים בציבור, כלומר אין איזשהו הגדרה או חוק מסודר. כפי שנאמר מתבססים על הלכות שנפסקו בבימ"ש, בפסיקה אחת ידועים בציבור הוגדרו כאלה שגרים ביחד כשנתיים, בפסיקה אחרת חצי שנה ויש אף פסיקה מרחיקת לכת בה נקבע כי על אף שזוג לא גר ביחד הם הוגדרו כידועים בציבור. ידועים בציבור אמורים לעמוד בשני תנאים עיקריים , האחד זה קשר רומנטי ורציני והתנאי השני ניהול משק בית משותף.


מה הזכויות כשנפרדים?

בני זוג ,במהלך חייהם המשותפים, צוברים יחד זכויות וחובות כגון קרנות השתלמות, פנסיה, כספים, חובות וכיוצ"ב. כאשר נפרדים בודקים כמה כל אחד צבר ועושים איזון בין הצדדים מיום תחילת הקשר ועד לסיומו. כאשר הזוג נשוי כדת משה זה יותר פשוט מכיוון שיש תעודת נישואים כלומר יש תאריך התחלת קשר וסוף הקשר שזה הגט.

כשמדובר בידועים בציבור המצב יותר מורכב משום שקשה להגדיר את ההתחלת הקשר ואת סופו. בפרידה בן הזוג שצבר יותר ינסה להראות שהזוגיות הייתה קצרה יותר כדי לחלוק פחות ברכוש שנצבר ואילו הצד השני ינסה להראות זוגיות ארוכה יותר. לכן חשוב לעשות הסכם מסודר בו רשום מה התאריך בו התחילה הזוגיות, לרשום איך מתנהלים מבחינה כלכלית, כמה כל אחד יפקיד האם זה יהיה חשבון משותף? מה קורה עם כספים או נכסים שיש לפני שאנחנו ידועים בציבור? אלו שאלות שקשה להכריע בהם בבית משפט. לכן חשוב לעגן את הזוגיות בהסכם או לפחות ציר זמן מתי התחיל ומתי נגמר הקשר.


הצהרת זוגיות חייבת להיות דרך ביהמ"ש ?

לא, יש דרך נוספת על הצהרת ידועים בציבור - ביטוח לאומי. ידרשו מהזוג מסמכים כמו חשבונות חשמל ומים , חוזה שכירות ועוד במטרה לראות שאכן מדובר בזוג שמנהל משק בית משותף, לאחר מכן ביטוח לאומי שולח מסמך שמכריז על הזוג כידועים בציבור.


איך ואיפה מתקיים הליך הנישואים?

מי שמעוניין להתחתן ורוצה להיות רשום כנשוי יש אפשרות להתחתן בחו"ל ב-26 מדינות שמאפשרות נישואים חד מיניים לא בכולם זוג ישראלים יכולים, לדוגמא צרפת או ספרד אחד מבני הזג חייב להיות אזרח של אותה מדינה. ניתן להינשא בארה"ב, בקנדה, פורטוגל ודנמרק. בדנמרק נכנסים לאתר העירייה נרשמים ואחרי מספר שבועות מזמנים את הזוג להינשא. מחתימים נוטריון ואפוסטיל (כשמעבירים מסמכים בין 2 מדינות שמישהו ירשום אותי צריך חותמת של אפוסטיל. אפשר לקבל בשגרירויות ונציגויות). הם מגיעים עם תעודת הנישואים למשרד הפנים אשר מחויב לרשום אותם כנשואים, זאת בעקבות הכרעת בגץ שחייב את משרד הפנים לרשום כנשואים (בג"צ בן ארי). למשרד הפנים אין שיקול דעת. הוא רישומי בלבד. מ2005 כל זוג שמתחתן בחו"ל נרשם בישראל כנשוי. ישראל מאפשרת רישום נישואים כאלה אך היא לא מכירה ממש בקיומם. הם עדיין נחשבים כידועים בציבור מבחינת המדינה .


מה הזכויות שמגיעות לזוג נשוי או ידוע בציבור?

מבחינת דיור יש זכאות אם עושים את הליך ההכרה דרך לאומי בת הזוג של יולדת זכאית לשמש בחופשת לידה ולהנות מדמי הלידה כנ"ל גם לזוגות שיאמצו מחו"ל. זכאים לקצבת שארים במקרה בו אחד מבני הזוג נפטר זכאי לקצבת שארים. הסכם ממון או הסכם חיים משותפים הינו הסכם חשוב מאוד מכיוון שהוא מתעד את הרגע שבו מכוננים את הזוגיות ולכן חשוב לגשת לעורך דין כשרואים שהקשר נהיה רציני.


מה קורה כשנפרדים?

מסיימים את הזוגיות באותה דרך שיסדתי אותה, אם עשיתי מסמך מול עורך דין או מול נוטריון או ביטוח לאומי צריך להסדיר ולבטל אותם מול אותו גורם. במידה והתחתנו הליך הגירושים טומן בחובו ענייניים משפטים ולכן יש מדינות שלא מוכנות לטפל בהליכי הגירושים אולם אפשר להגיש בקשה לבית משפט לקבלת צו שיורה למשרד הרישום על הסרת הסטטוס שלנו כנשואים. מן הסתם לא נ