כל המידע לחתונה גאה

מדינת ישראל לא מכירה בנישואים גאים. משמעות היא כי גם אם בני או בנות זוג יינשאו בחתונה אזרחית בחו”ל במדינה אשר תכיר בנישואיהם, ואפילו אם פקידי משרד הפנים ירשמו ויוציאו ספח תעודת זהות בו רשום כי בני ובנות זוג נשואים – המדינה עצמה אינה מכירה בחוקיות הנישואים הללו.

בחלק ניכר מהדברים המשמעות של העניין היא שולית, יחסית. הזוגות יקבלו משכנתאות כזוגות נשואים, יקבלו זיכוי במס הכנסה ובביטוח לאומי – אך קיימים מספר היבטים בהם קיים פער משמעותי, בעיקר סביב נושאי ילדים והתאזרחות.


כמו לכל הזוגות, גם לזוגות חד מיניים ישנה אפשרות לחיות כידועים בציבור. כידועים בציבור יהיה עליהם להוכיח בכל פעם מחדש כי הם אכן בני ובנות זוג לכל דבר ועניין ובהחלט יתכנו מקרים בהם הם יתקלו בפקידים סרבניים שיערימו קשיים או יטילו ספק בכנות הקשר שביניהם. כדי למנוע זאת רצוי להסדיר את הזוגיות באופן רשמי.


איפה ניתן להינשא בנישואים חד מיניים בחו”ל?

נכון ל-2018 ישנן 26 מדינות בעולם המכירות בנישואים חד מיניים. המדינה הראשונה שהכירה בנישואים חד מיניים כבר בשנת 2000 היא הולנד. שלוש שנים מאוחר יותר הצטרפה גם בלגיה. בשנת 2005 הצטרפו ספרד וקנדה ומאז הקצב עולה.

רשימת המדינות המלאה המכירה בנישואים חד מיניים: ארגנטינה, אוסטרליה, אורוגוואי, איסלנד, אירלנד, אנגליה, ארה”ב, בלגיה, ברזיל, גרמניה, גרינלנד, דנמרק, דרום אפריקה, הולנד, לוקסמבורג, מלטה, ניו זילנד, נורבגיה, סקוטלנד, ספרד, פורטוגל, פינלנד, צרפת, קנדה, קולומביה ושבדיה.


באילו מסמכים כדאי להצטייד?

במרבית מהמדינות הללו, נישואים ככלל (ונישואים חד מיניים בפרט) מותרים רק במידה ולפחות אחד מבני או בנות זוג הוא אזרח או לפחות תושב קבע במדינה. בכל מדינה יש את התהליך הייחודי המאפיין אותה המאפשר נישואין כאלו, תהליך השונה ממדינה למדינה.

ככלל, כמעט ללא קשר למדינה בה מתכוונים להינשא, בן או בת הזוג שאינו אזרח המקום יידרש להוכיח לכל הפחות את זהותו, גילו, שמות קודמים ושאינו קשור למערכת יחסים אחרת. על מנת להוכיח זהות יש להצטייד בדרכון בתוקף לחצי שנה לפחות. למרות שהדרכון מצוין גם הגיל, בחלק מן המדינות יש להצטייד גם בתעודת לידה.


הוכחת רווקות בארץ ניתנת על ידי הוצאת מסמך הנקרא “תמצית מרשם אוכלוסין”. הן הזוג הזקוק למסמך זה יכול להוציא אותו בעצמו דרך האינטרנט. הוצאת המסמך אינה כרוכה בעלות במקרה זה. המסמך מגיע תוך כשבועיים לכתובת הרשומה במרשם האוכלוסין. זו הזדמנות מצוינת לוודא כי הכתובת הרשומה היא הכתובת הנוכחית ולא כתובת קודמת כלשהי. במידה ובן או בת הזוג הישראלי אינו מתגורר בארץ, ניתן להשיג את המסמך דרך הקונסוליה הקרובה.

במידה והמבקש או המבקשת שינה