• האגודה

חתונה גאה בסן פרנסיסקו

נישואים גאים אזרחיים בארה”ב


לנישאים בנישואים אזרחיים בארה”ב בכלל, ולזוגות להט"בים בפרט, יש מספר יתרונות ברורים בבחירת נישואים שם, וגם מספר חסרונות. היתרון הברור הוא שארה”ב מערימה קשיים מעטים בלבד על זרים והדרישות מהם זהות או כמעט זהות לאלו שאינם אמריקאים. בארה”ב לא תדרשו להציג מסמכים מלבד דרכון בתוקף המשמש כמסמך מזהה ולצורך בירור הגיל, השפה המדוברת בה היא אנגלית – שפה שמרבית הישראלים שולטים בה ולו באופן חלקי. לצד יתרונות אלו עומדים גם מספר חסרונות: במרבית המקומות קבלת תעודת הנישואים אורכת כעשרה ימים עד שבועיים. אמנם אפשר להשיג את העתקים מאושרים של תעודת הנישואים בדואר ואף להחתים תעודות אלו דרך הדואר בחותמת אפוסטיל אשר תיתן להם תוקף חוקי ומחייב בפני פקידי משרד הפנים אולם תהליכים אלו מסורבלים ואורכים זמן. החיסרון העיקרי הנוסף הוא נושא המחיר: טיסות ושהייה בארה”ב הן יקרות, ובמספר מקומות גם אגרות הנישואין אינן זולות כלל ועיקר.

ניו יורק יוצאת דופן בנושא קבלה מהירה של תעודות הנישואים. דבר המאפשר לזוגות המעוניינים להינשא בה לסיים את התהליך כולו, כולל קבלת תעודת הנישואים והחתמה בחותמת אפוסטיל תוך יומיים שלושה. במרבית המקומות האחרים התהליך ארוך ומסורבל יותר ובסן פרנסיסקו על אחת כמה וכמה.מה דרוש כדי להינשא בסן פרנסיסקו?

ארצות הברית לא דורשת הרבה מזרים הבאים להינשא בשעריה – דרכון בתוקף, מילוי טופס בקשה, טקס מהיר. העיר ידידותית מאד לזוגות חד מיניים, האווירה פתוחה ומקבלת והדרישות לנישואים מינימליות אבל לא כדאי להתבלבל – הביורוקרטיה גם היא חוגגת והנוקשות בתהליכים המעטים שתעברו היא מוחלטת.

מה כדאי לזכור? לפני שנפגשים – קובעים פגישה באינטרנט, אם קבעתם פגישה – הגיעו בזמן, שתשלום שנעשה אינו בר החזרה ושהדברים נוגעים למסמכים שהאמריקאים אמורים לספק – דברים מתרחשים לאט. הבשורה החיובית היא שניתן לעשותם גם בשלט רחוק באמצעות הדואר והאינטרנט. דבר אחרון שצריך לזכור – אם ישנם קשרי נישואים קודמים שנגמרו בשלושת החודשים שקודמים להוצאת רישיון הנישואים – יש לספק גם תעודת גירושין או פטירה חתומה בבית משפט (ומתורגמת).


השלב הראשון הוא להירשם באתר. האתר הוא אתר של חברה מסחרית אשר נותנת שירותים לעיריית סן פרנסיסקו. לאחר הרישום יש לקבוע פגישה במשרד רשם הנישואים של עיריית סן פרנסיסקו ולשלם עבור רישיון הנישואים. ניתן לקבוע פגישה לכל היותר 90 ימים מראש. הפגישות מתקיימות בימים שני-שישי בין השעות 08:15-15:30. בכל חצי שעה נקבעות שלוש פגישות כך שייתכן שתחכו מעט בתור כשיגיע זמן הפגישה שלכם. במסגרת הרישום לפגישה גם תתבקשו לשלם את אגרת רישיון הנישואים. עלות האגרה כיום עומדת על 104$ לרישיון נישואים ו-83$ לאגרת רישיון לאיחוד אזרחי (הכרה כידועים בציבור).


דרך האתר ניתן גם לשנות (פעם אחת בלבד) זמן פגישה או לבטל. אגרת הרישיון לא תוחזר גם במקרים של ביטול. שינוי ניתן לבצע לפחות שלושה ימים לפני הפגישה. דרך אותו האתר אפשר גם לקבוע תור לקיום טקס נישואים אזרחי בעירייה – אבל יש לקבוע פגישה לקבלת רישיון נישואים ולחכות חצי שעה לאחר קבלתו לפני קביעת מועד טקס הנישואים. באתר החברה ניתן לקבוע מועד לא רק לקבלת רישיון הנישואים אלא גם לקבוע מועד לטקס עצמו בבניין העירייה. עלות הזמנת טקס בעירייה (ללא החזרים) – 83$. טקס הנישואים חייב להתקיים בסן פרנסיסקו בתוך 90 יום מקבלת רישיון הנישואים. ישנם מספר מקומות בהם הטקס יכול להתקיים אך בגלל מצוקת זמנים אין אפשרות לשריין אחד מהמקומות בעירייה ולא אחר, בשעות העבודה.


קיימת אפשרות להזמין עורך חתונות מוכר לקיום טקס חתונה בכל מיקום אחר בסופי שבוע וחגים. עלות הזמנה אל מחוץ למשרד היא 139$ בזמן הרישום ועוד 150$ במזומן לעורך החתונות בזמן הטקס. ניתן גם לקבוע טקס חתונה הכולל מספר רב יותר של אורחים או קישוטים בבניין העירייה עצמו, בתוספת תשלום, כאן.

לפני קביעת המועד לטקס עצמו הגדירו מספר תאריכים אפשריים. קחו בחשבון שבטקס סטנדרטי בבניין העירייה יש אפשרות להכניס 6 אורחים – כולל עדים צלמים הורים או ילדים.

בתאריך הטקס יש להגיע 10 דקות לפני הזמן שנקבע אל חדר 168 בבניין העירייה. אל הזוג חייב להתלוות עד מטעמם. במידה ושני בני הזוג אינם מדברים אנגלית, יש להגיע גם עם מתורגמן, עורך הטקס עלול שלא להסכים לערוך את הטקס במידה והתרשמותו היא שבני הזוג אינם מבינים את דבריו.


מיקום הטקס המדויק נקבע על ידי עורך הטקס, לרב מדובר בחדר טקסי חתונה פרטי או ברוטנדה, אם היא פנויה – לא ניתן לבחור או להזמין אחד משניהם.


קבלת תעודות הנישואין

בין מועד הטקס ועד רכישת תעודות הנישואים יש לקחת בחשבון עשרה ימי עבודה – לא ניתנים לזירוז. ניתן לקבל העתקים מורשים של תעודת הנישואים, כל עותק עולה 15$, ניתן גם לרכוש תעודת נישואים בפורמט של מזכרת תמורת 7$. התשלום הוא במזומן, באשראי או בכרטיס חיוב במידה והן נאספות בבניין העירייה עצמו. במידה והתעודות מוזמנות דרך הדואר – התשלום הוא בכרטיס אשראי בלבד.

לפני שאתם מגיעים לקחת את תעודות הנישואים, מלאו את הטופס הבא והגיעו עם הדרכון ואמצעי התשלום לרשם הנישואים בכתובת 1 Dr. Carlton B. Goodlett Place, City Hall, Room 190. שעות הפתיחה: ימים שני עד ששי בין השעות 08:00-16:00. בירורים ניתן לעשות דרך הדואל: assessor@sfgov.org או בטלפון (415) 554-5596.


אם אתם עדיין באזור, כדאי כבר להשיג את חותמת אפוסטיל באותה ההזדמנות. חתימת אפוסטיל על כל אחד מהמסמכים עולה 75$ ואפשר לקבל אותה כאן, בכתובת

Attn: Richard M. Johnston International Apostille Services, Inc. 1 Sansome Street #3500 San Francisco, CA 94104 1-415-582-4383 SanFrancisco@internationalapostille.com


אם כבר הגעתם חזרה ארצה, יש להשיג עותקים רשמיים של תעודת הנישואים דרך האינטרנט באמצעות החברה הזו, אשר עובדת בשיתוף עם עיריית סן פרנסיסקו. עלות מקוונת יכולה להגיע לסכום של בין 22$-31$ לעותר מאושר של התעודה. לאחר קבלת התעודה המאושרת בדואר, יש לשלוח אותה בחזרה למשרד המטפל בנושא האפוסטיל בצירוף התעודות המאושרות ופרטיכם: שם מלא, הארץ עבורה נדרשת החותמת (ישראל), דואל ומספר טלפון, כתובת למשלוח התעודות והחותמות, ורשימת המסמכים הדורשים חותמת. בנוסף יש לצרף טופס בקשה וטופס תשלום (ניתן לשלם באמצעות כרטיס אשראי או פייפל). לקבלת הוראות מדויקות צרו קשר עם משרד החיתום:

Office Hours: 8am – 7pm Monday – Saturday Customer Support: 1-888-810-4054 Email: California@internationalapostille.com


הכתבה נכתבה ע"י אתר free-wedding.info

לפרטים נוספים על חתונה גאה בארצות הברית ניתן למצוא בלינק הבא: חתונה גאה בארצות הברית

ניתן ליצור בטלפון: 051-55-44-300

או במייל free2wedding@gmail.com